Ежедневни съвети
Комбинираната към мазна кожа - здрава и красива
ДОРИ И ПОД СЛЪНЦЕТО
Ежедневни съвети
ДОРИ И ПОД СЛЪНЦЕТО
Нанасяйте слънцезащита. Почиствайте порите. Позволявайте на кожата да диша. Прикривайте несъвършенствата и белезите. Защитавайте се от слънцето.
Толкова много стъпки в ритуала за грижа за мазната кожа. И при комбинираната кожа също, при която омазняването е в Т-зоната: чело, нос и брадичка… и все пак, въпросът е: как можем да следваме всички тези стъпки едновременно?
Мазна кожа, лъщене, запушени пори, черни точки и пъпки – истински кошмар посред бял ден! Омазняването ви кара да чувствате кожата си мръсна, и въпреки това почистването дава краткотраен резултат, преди лъщенето да се завърне отново. Всичко това ви е омръзнало до болка, и търсите ритуал за грижа за кожата, който да превърне лъщенето на кожата в сияние на здраве и красота.
Себумът се отделя по естествен път от човешката кожа и е съставен от липиди, които произлизат от мастните жлези. Макар и често да се борим с него като причинител на несъвършенства и нежелано омазняване, себумът е изключително важен за баланса на кожата. Той е част от хидролипидния слой на кожата, който поддържа нивото на хидратация, защитава я, предпазва кожния микробиом и намалява образуването на патогенна флора. Ето защо трябва да предпазим себума, въпреки, че понякога е в излишък…
Мастните жлези произвеждат себум, който е отговорен за омазняването на повърхността на кожата. Макар и броят мастни жлези, които имаме, да е постоянен през целия живот, производството на себум е най-усилено между 15-тата и 35-тата година. След това намалява непрекъснато1. Изкушавате се да миете лицето си постоянно, за да премахнете лъщенето и омазняването, но себумът се самовъзстановява веднага след като е премахнат.
1Jacobsen E, Billings JK, Frantz RA, Kinney CK, Stewart ME, Downing DT: Свързани с възрастта промени в степента на производство на естер на мастните жлези при мъже и жени. J Invest Dermatol 1985; 85: 483–485.
Това, че имате комбинирана или мазна кожа не означава автоматично, че имате и несъвършенства. Кожата е деликатна екосистема, чийто баланс може да бъде нарушен от различни външни фактори. Мастните жлези могат да бъдат активирани и от вътрешни фактори, като стрес и хормони, и външни фактори, като замърсяването и UV лъчите. Дисбаланс в мастните жлези може да предизвика твърде обилно производство на себум, който е и с влошено качество – явление, известно като диссеборея. Бактерии се настаняват в порите и пъпките се увеличават.
Възрастовото акне се среща най-вече при жени и се наблюдава все по-често, засягайки до 25% от жените. Може да е продължение на младежко акне или да се появи около 25-годишна възраст. Концентрира се в долната част на лицето. Нодулите под кожната повърхност се превръщат във възпалителни папули и след това – пустули – познати като пъпки. Счита се, че стресът и козметичните продукти могат да влошат вида и състоянието им.
Да се справяте с мазната кожа е едно. Но също трябва и да я предпазвате от слънцето! За всички ползи, които слънцето носи - топлина, здраве, щастие - то може да има и неблагоприятни ефекти върху комбинираната до мазна кожа и нейния външен вид.
Температурните промени променят вискозитета на себума и лятото е сезонът, когато секрецията на себум е най-висока (целогодишно, ако случайно живеете в горещ климат!) Едва 1°C увеличение в температурата води до 10% повече себум.2
2Cunliffe WJ, Burton JL, Shuster S: Ефектът от местните температурни вариации върху бързината на отделянето на себум. Br J Dermatol 1970; 83: 650–654.
Излагането на слънце приканва меланина на повърхността на кожата. Меланинът е естествената ни защита от UV лъчите. Тенът ни ни защитава от по-вредните слънчеви лъчи – до някаква степен. Излагането на UV лъчи на скоро зараснали лезии може да предизвика пост-възпалителна пигментация, потъмняване на белезите, така че стават по-видими. Тази хиперпигментация може да бъде истински проблем за хората със склонна към акне кожа.
UV лъчите удебеляват кожата. Епидермисът нараства, за да ни предпази от слънцето и така може да запуши пилозните фоликули. Себумът остава под кожата и бактериите се размножават. Акнето се влошава още повече!
Хората с комбинирана до мазна кожа съвсем естествено се опитват да намалят лъщенето, като нанасят матиращи кремове и пудри. Когато налице са и несъвършенства и белези, се обръщате и към фон дьо тени с висока покривност. Фон дьо тените на основата на силикон прикриват всички следи от лъщене, пъпки и излагане на слънце…но също запушват и порите. Кожата ви изглежда чудесно, но е запушена и на ръба да акнето да се влоши. Когато използвате тенирани кремове, коректори и фон дьо тени, трябва да се уверите предварително, че те са некомедоногенни, за да ограничите риска от поява на нови несъвършенства.
Но освен да прикривате несъвършенствата, трябва и защитавате кожата от UV лъчите, за да ограничите негативното влияние на слънцето върху комбинираната до мазна кожа. Високият SPF намалява хиперпигментацията и поддържа еластичността на кожата. И все пак, често слънцезащитните продукти са дразнещи за кожата, с тежки, плътни и запушващи порите текстури. Никак добре за комбинираната до мазна!
За да имате матирана, изравнена и защитена кожа, „черешката на тортата“ е да намерите слънцезащитен продукт, който е специално създаден за нуждите на комбинираната до мазна кожа. Продукт, който да осигурява висока UV защита и същевременно да позволява на кожата да диша. И, в зависимост от степента на несъвършенствата, да изравнява тена или да осигурява пълна покривност.