С разбиране към кожата
Въпроси и отговори за атопичния дерматит
Атопичният дерматит е комплексно състояние с различни провокиращи фактори, включително податливост на пациента и околната среда.
С разбиране към кожата
Атопичният дерматит е комплексно състояние с различни провокиращи фактори, включително податливост на пациента и околната среда.
Атопичният дерматит е комплексно състояние с различни провокиращи фактори, включително податливост на пациента и околната среда. Обикновено настъпват промени в кожната бариера на пациентите и възпалителни реакции.
Външните фактори включват: досег с козметика, сапуни, почистващи препарати и всякакви други химикали, нанасяни на кожата, излагане на алергени и инфекция от определени бактерии и вируси.
Атопичният дерматит не е заразен!
Да. Атопичният дерматит има склонност да се предава по наследствена линия. Ако един или и двамата родители имат атопичен дерматит, е по-вероятно да се прояви и при децата. Освен това, около една трета от децата с атопичен дерматит развиват астма и/или други видове алергии. Атопичният дерматит засяга еднакво и двата пола.
Атопичният дерматит се появява през първите месеци от живота на детето, има хронична еволюция и се влияе силно от външните фактори. Атопичната кожа се характеризира с постоянна сухота и сърбеж, който може да бъде непоносим. Най-горният слой на кожата не изпълнява защитната си функция, защото е нарушен както на структурно, така и на функционално ниво, и позволява алергени и микроби да проникват в по-дълбоките слоеве. Това провокира инфекция, проявена като кожни обриви и лезии от разчесване, които се дължат на сърбежа.
Атопичният дерматит може да засегне всяка част от кожата, включително лицето, но най-често засегнатите зони са гънките, гърлото и шията. Засегнатата кожа обикновено е червена и суха, с много драскотини (съпроводени с кървене). Когато атопичният дерматит е в активна фаза, върху кожата могат да се появят течни везикули, които след спукване да причинят напукване на кожата с риск от бактериални или вирусни инфекции.
Заради много сухата кожа, бебетата започват да се дращят, да се търкат в пелените си и в предмети около тях, и бързо развиват мокри червени следи на бузите, гърлото и заоблените части на дланите и стъпалата. Сърбежът предизвика неспокойствие, неконтролируем плач и нарушения на съня. Много от тях може да имат и храносмилателни разстройства (колики, повръщане, диария), поради различните хранителни алергии, които могат да развият.
Макар и причината за атопичния дерматит да е генетична и силно свързана с качеството на най-горния слой на кожата, заболяването може да се провокира и продължи и заради досег с различни фактори, като цигарен дим при бебета, чиито родители пушат, полени, плесен, животинска козина, температура и някои храни, стрес, никнене на зъби, бактериални инфекции, вирусни инфекции и др. Обяснението е, че както външният слой на липидния клетъчен слой, така и филагринът, протеинът, който образува междуклетъчния цимент, са засегнати и през него проникват алергени или други патогени.
Атопичният дерматит има няколко определящи характеристики, включително възрастта, на която се проявява. Обикновено това е в първите месеци от живота, със сърбеж и много суха кожа. Диагнозата трябва да се постави от специалист и е задължително бебето да бъде прегледано от лекар.
Не, не може да бъде излекуван, но има много начини да бъде овладян. До юношеството повечето пациенти имат подобрено качество на кожата и рядко имат остро възпаление, но кожата остава суха; поради което дразнещите фактори, изброени по-горе, трябва да се избягват.
Да, определено да!
Можете да водите пълноценен живот, включващ спорт, плуване, пътуване. Просто трябва да се адаптирате и винаги да имате под ръка емолиенти – в училище, на работа или на път.
Хигиената изисква специални продукти без консерванти, оцветители и аромати, които биха могли да навредят на липидния слой на кожата. Неправилната употреба на антисептици може да раздразни кожата и да влоши състоянието. Антисептиците не трябва да се използват непрекъснато, тъй като това може да причини прекомерно изсушаване на кожата. Използват се специални емолиенти, а в напредналите стадии на заболяването се използват лекарствени препарати като кортикостероиди или имуномодулатори, но само с лекарско предписание.