С разбиране към кожата
Може би имате усещането, че има някаква епидемия. Винаги, когато някой спомене атопичен дерматит (по-често срещан като атопична екзема), е изненадващо да разберем колко много родители се борят с него.
Установено е, че 10 до 20% от децата в развитите страни ще покажат признаци на атопичен дерматит в даден момент от живота си.
И макар причините да са повод за дискусия – храната, с която се храним днес, околната среда, замърсяването? – броят на децата, засегнати от атопична екзема единствено расте. Това хронично заболяване затруднява живота на цялото семейство, и често отшумява чак в зряла възраст (но не винаги).
За да осигурите подходящата грижа е необходимо първо да го разберете. Какво се случва с кожата на детето ви?
Как да разпознаете атопичния дерматит?
Кожата на бузите и ръцете на детето ви е много суха (познато още като ксероза в медицинската терминология), често се излющва (суха кожа, която се отделя), и понякога има червени плаки, които се обострят? Детето ви се чеше, върти се, плаче често и има проблеми със заспиването? То може би страда от атопичен дерматит (атопична екзема). Най-добре е да се консултирате със своя педиатър, който може да ви насочи към адаптирано лечение.
Признаци, за които да внимавате:
- Чесане, причинено от сърбеж, е един от основните симптоми на екземата.
- Най-често това кожно заболяване се проявява при бебетата на около 3-месечна възраст. Червените плаки на екземата се появяват първо на бузите, след това на ръцете, краката, скалпа и седалището.
- В хода на растежа, след като детето навърши 12 месеца, плаките се преместват към гънките на кожата (на врата, зад коленете, на лактите, зад ушите), около устата и на дланите.
Обостряне
- На кожата се появяват плаки, от начало розови, които стават все по-червени и подути.
- Възпалението на кожата предизвиква интензивен сърбеж. Ако детето се чеше, възпалението се влошава, сърбежът става още по-силен и се увеличава рискът от инфекция.
- Ако са твърде разчесани, плаките започват да секретират. Ще видите малки мехури с течност (везикули) и образуването на малки корички. Цялата зона би могла дори да се подуе (оток). Това е фазата, в която рискът от бактериална инфекция (златен стафилокок) е най-голям. И също е точно тогава, когато детето ви иска най-много да се почеше!
- Чесането създава малки рани, които допълнително усложняват ситуацията.
Ремисия
- Противовъзпалителните терапии (локални кортикостероиди) лекуват кожата и премахват плаките, но тя остава суха.
- Сърбежът все още съществува, дори и без плаките на екземата. Все още има микровъзпаление в кожата. Тя има нужда от ежедневна хидратация с емолиенти.
- След няколко седмици се появява ново обостряне, без непременно да е обвързано с нещо конкретно, което го е провокирало. Обострянето и ремисията се редуват, а добрата хидратация позволява обострянето да се отложи.
Наистина сърби…
Екземата има истинско влияние върху качеството на живот, заради непрестанния дискомфорт и сърбеж. Усещането може да бъде много интензивно – дори непоносимо. Трябва да бъдете разбиращи, когато детето ви е раздразнено или мрачно, когато не може да спи или да се концентрира в училище. Кожата му го кара да страда неописуемо! Освен това, не е лесно за едно дете да контролира чесането, дори и то да е това, което поддържа порочния кръг на обострянето и възпалението. Разполагате обаче със средства, които да помогнат на детето и да успокоят сърбежа.
1. Кожата е много суха и има липса на вода и липиди.
> Необходимо е да бъде подхранена с цялостна хидратираща терапия.
2. Кожата не изпълнява добре защитната си функция. Най-външният слой е по-пропусклив.
> Необходимо е кожата да бъде защитена от микротравми, като постоянно чесане или твърде агресивни измивни средства.
3. Кожата допуска алергените (външни фактори като прах, прахови акари) и прогресивно става по-чувствителна, което предизвиква прекомерна и извънредна реакция на имунната система.
> Невъзможно е да отстраним всички алергени вкъщи, или пък където и да било, но можем да контролираме влошаващите фактори.
4. Организмът на детето ви се защитава от псевдоатаката чрез възпаление на кожата – обострянето на екземата, което виждате.
> На този етап, използването на локални кортикостероиди, които да успокоят възпалението, е напълно оправдано.
Причините: откъде идва атопичния дерматит?
Има наследствен елемент…
Съществува генетична предразположеност, при която атопичният дерматит може да се развие. Семействата, податливи на атопични заболявания, са по-чувствителни към алергените от околната среда. Рискът детето да развие атопичен дерматит е 30%, ако единият родител страда или е страдал в миналото от заболяването, и 70%, ако и двамата родители имат или са имали заболяването2.
Ролята на околната среда
Наследствеността играе роля, но не може да обясни сама по себе си пика в броя на случаите през последните 40 години. Някои говорят за прекомерната хигиена в модерното общество, по-специално в градовете, където децата не са така рано изложени на алергени.
Твърде много досег с вода, домашна атмосфера с лоша вентилация (прахови акари) или твърде изолирана среда, излагане на цигарен дим и градско замърсяване… Обградена от вредни стимули, имунната им система е нарушена.
Добрата новина е, че само 4% от възрастните над 15-годишна възраст страдат от атопичен дерматит5. В по-голямата част от случаите заболяването изчезва след детските години.
НЕ: Екземата е видима, но не може да се предаде на околните. Това е нещо важно, което трябва да обясните на детето си, приятелите му и техните родители…
НЕ: Стига обострянето на екземата да е правилно лекувано и кожата да е хидратирана всеки ден. Основният риск е от инфекция.
НЕ: Не задължително. Проверка за алергии и преглед на имунната система няма да изяснят защо екземата се обостря, освен ако локалната терапия, която е била стриктно следвана, се е провалила, или ако има забавен растеж. Някои лекари препоръчват да се направи тест за други латентни атопични патологии, като астма и в редки случаи алергии към храни.
НЕ: Но е трудно да живеете с него. Има три категории атопичен дерматит: лек, умерен или тежък, в зависимост от интензитета, вида симптоми и ефекта върху качеството на живот. Според специалистите3, качеството на живот на детето с атопичен дерматит е сравнимо с това на дете, страдащо от астма или диабет. За 96% от лекарите атопичният дерматит засяга качеството на живот не само на децата, но и на близките им: терапии, хранене, условия на живот, сън, стрес…Не се колебайте да се обърнете към дерматолог или педиатър за помощ и отговори на всичките ви въпроси.